U Poliklinici Dr Nenezić suočavamo se s mnogim izazovima, a jedan od njih je i pareza facijalisa, koja se manifestuje kao asimetrija lica. Ovaj problem utiče na sposobnost pacijenata da pravilno koriste facijalne mišiće, što dovodi do poteškoća u zatvaranju oka, spuštanju ugla usne i drugih simptoma poput suvoće oka i poremećenog osjećaja ukusa.
Nervus facialis ima ključnu ulogu u kontroli mimičkih mišića lica. Pareza može nastati usled različitih uzroka, uključujući infekcije, povrede, tumore i neurološka oboljenja. Virusne ili bakterijske infekcije mogu dovesti do upale i pritiska na facijalni nerv, zatim povrede glave ili operacije mogu oštetiti nerv. Tumori mogu vršiti pritisak na živac, uzrokujući parezu. Određena neurološka i genetska stanja takođe mogu dovesti do pareze.
Djeca sa parezom facijalisa mogu se suočiti s posebnim izazovima, ali uz pravu podršku i usmjeravanje, mogu naučiti da se nose sa svojim stanjem i postati samopouzdane osobe.
Većina pacijenata očekuje oporavak u roku od nekoliko nedelja, ali potpuni oporavak može potrajati do šest mjeseci. Kod djece, oporavak obično ide brže nego kod odraslih. Fizikalna terapija je ključna u oporavku od pareze facijalisa, posebno metode kao što su elektrostimulacija i kineziterapija, koje pomažu u očuvanju i poboljšanju pokretljivosti i jačanju mišića lica.
U Poliklinici Dr Nenezić pristupamo svakom pacijentu sa individualnom pažnjom, koristeći najnovije tehnike i metode za postizanje najboljih mogućih rezultata u oporavku.